RCP2512B91R0GWB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP2512B91R0GWB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 91 OHM 2% 3.5W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
22W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Width :
3.1496mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±2%
Height :
635μm
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
6.35mm
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistance :
91Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
3.5W
Series :
RCP
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Datasheets
RCP2512B91R0GWB
Vishay / Dale RCP2512B91R0GWB
RCP Series, Thick Film, 91Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C