RCP2512B56R0JEA
Mfr.Part #
RCP2512B56R0JEA
Description
RES SMD 56 OHM 5% 3.5W 2512
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
22W
Power (Watts) :
3.5W
Resistance :
56Ohms
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±5%
Width :
3.1496mm
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Datasheets
RCP2512B56R0JEA
Vishay / Dale RCP2512B56R0JEA
RCP Series, Thick Film, 56Ohms, 3.5W, ±5%, -65°C~155°C