RCP2512B50R0GS6
Mfr.Part #
RCP2512B50R0GS6
Description
RES SMD 50 OHM 2% 3.5W 2512
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
3.1496mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±2%
Resistance :
50Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
3.5W
Max Power Dissipation :
22W
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
6.35mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
RCP2512B50R0GS6
Vishay / Dale RCP2512B50R0GS6
RCP Series, Thick Film, 50Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C