RCP2512B43R0GET
Mfr.Part #
RCP2512B43R0GET
Description
RES SMD 43 OHM 2% 3.5W 2512
Power (Watts) :
3.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
3.1496mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Max Power Dissipation :
22W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistance :
43Ohms
Datasheets
RCP2512B43R0GET
Vishay / Dale RCP2512B43R0GET
RCP Series, Thick Film, 43Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C