RCP2512B360RGEC
Mfr.Part #
RCP2512B360RGEC
Description
RES SMD 360 OHM 2% 3.5W 2512
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
3.5W
Width :
3.1496mm
Max Power Dissipation :
22W
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Published :
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Resistance :
360Ohms
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Datasheets
RCP2512B360RGEC
Vishay / Dale RCP2512B360RGEC
RCP Series, Thick Film, 360Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C