RCP2512B270RJEA
Mfr.Part #
RCP2512B270RJEA
Description
RES SMD 270 OHM 5% 3.5W 2512
Width :
3.1496mm
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Resistance :
270Ohms
Power (Watts) :
3.5W
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Max Power Dissipation :
22W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Datasheets
RCP2512B270RJEA
Vishay / Dale RCP2512B270RJEA
RCP Series, Thick Film, 270Ohms, 3.5W, ±5%, -65°C~155°C