RCP2512B270RGTP
Mfr.Part #
RCP2512B270RGTP
Description
RES SMD 270 OHM 2% 3.5W 2512
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Power (Watts) :
3.5W
Resistance :
270Ohms
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
22W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
3.1496mm
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Length :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RCP2512B270RGTP
Vishay / Dale RCP2512B270RGTP
RCP Series, Thick Film, 270Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C