RCP2512B20R0GTP
Mfr.Part #
RCP2512B20R0GTP
Description
RES SMD 20 OHM 2% 3.5W 2512
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
22W
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
3.1496mm
Length :
6.35mm
Resistance :
20Ohms
Power (Watts) :
3.5W
Datasheets
RCP2512B20R0GTP
Vishay / Dale RCP2512B20R0GTP
RCP Series, Thick Film, 20Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C