RCP2512B1K60JET
Mfr.Part #
RCP2512B1K60JET
Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 3.5W 2512
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
1.6kOhms
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
3.5W
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
22W
Length :
6.35mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
3.1496mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
RCP2512B1K60JET
Vishay / Dale RCP2512B1K60JET
RCP Series, Thick Film, 1.6kOhms, 3.5W, ±5%, -65°C~155°C