RCP2512B1K50GED
Mfr.Part #
RCP2512B1K50GED
Description
RES SMD 1.5K OHM 2% 3.5W 2512
Length :
6.35mm
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Power Dissipation :
22W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Resistance :
1.5kOhms
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
3.5W
Width :
3.1496mm
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RCP2512B1K50GED
Vishay / Dale RCP2512B1K50GED
RCP Series, Thick Film, 1.5kOhms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C