RCP2512B1K10GTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP2512B1K10GTP
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.1K OHM 2% 3.5W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
3.1496mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package :
Feature :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
3.5W
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Power Dissipation :
22W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Published :
Number of Terminations :
2
Height :
635μm
Series :
RCP
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
1.1kOhms
Datasheets
RCP2512B1K10GTP
Vishay / Dale RCP2512B1K10GTP
RCP Series, Thick Film, 1.1kOhms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C