RCP2512B18R0JWB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP2512B18R0JWB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 18 OHM 5% 3.5W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Series :
RCP
Power (Watts) :
3.5W
Height :
635μm
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Max Power Dissipation :
22W
Number of Terminations :
2
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Width :
3.1496mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
6.35mm
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
18Ohms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Datasheets
RCP2512B18R0JWB
Vishay / Dale RCP2512B18R0JWB
RCP Series, Thick Film, 18Ohms, 3.5W, ±5%, -65°C~155°C