RCP2512B10R0GED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP2512B10R0GED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10 OHM 2% 3.5W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Width :
3.1496mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Height :
635μm
Feature :
Moisture Resistant
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
10Ohms
Max Power Dissipation :
22W
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
3.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Series :
RCP
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RCP2512B10R0GED
Vishay / Dale RCP2512B10R0GED
RCP Series, Thick Film, 10Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C