RCP0603W75R0JET
Mfr.Part #
RCP0603W75R0JET
Description
RES SMD 75 OHM 5% 1.5W 0603
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power (Watts) :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Power Dissipation :
3.9W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
75Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RCP0603W75R0JET
Vishay / Dale RCP0603W75R0JET
RCP Series, Thick Film, 75Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C