RCP0603W68R0JS6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0603W68R0JS6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 68 OHM 5% 1.5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
RCP
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
1.5W
Tolerance :
±5%
Published :
Number of Terminations :
2
Height :
584.2μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Composition :
Thick Film
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Power Dissipation :
3.9W
Width :
812.8μm
Resistance :
68Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
1.6002mm
Datasheets
RCP0603W68R0JS6
Vishay / Dale RCP0603W68R0JS6
RCP Series, Thick Film, 68Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C