RCP0603W620RGEA
Mfr.Part #
RCP0603W620RGEA
Description
RES SMD 620 OHM 2% 1.5W 0603
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
155°C
RCP
Height :
584.2μm
Resistance :
620Ohms
Power (Watts) :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
812.8μm
Max Power Dissipation :
3.9W
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Length :
1.6002mm
Datasheets
RCP0603W620RGEA
Vishay / Dale RCP0603W620RGEA
RCP Series, Thick Film, 620Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C