RCP0603W560RGWB
Mfr.Part #
RCP0603W560RGWB
Description
RES SMD 560 OHM 2% 1.5W 0603
Max Power Dissipation :
3.9W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
560Ohms
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
RCP0603W560RGWB
Vishay / Dale RCP0603W560RGWB
RCP Series, Thick Film, 560Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C