RCP0603W51R0JED
Mfr.Part #
RCP0603W51R0JED
Description
RES SMD 51 OHM 5% 1.5W 0603
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Power (Watts) :
1.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
51Ohms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
3.9W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Datasheets
RCP0603W51R0JED
Vishay / Dale RCP0603W51R0JED
RCP Series, Thick Film, 51Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C