RCP0603W510RJTP
Mfr.Part #
RCP0603W510RJTP
Description
RES SMD 510 OHM 5% 1.5W 0603
Max Power Dissipation :
3.9W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
1.6002mm
Power (Watts) :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
510Ohms
Datasheets
RCP0603W510RJTP
Vishay / Dale RCP0603W510RJTP
RCP Series, Thick Film, 510Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C