RCP0603W50R0JS2
Mfr.Part #
RCP0603W50R0JS2
Description
RES SMD 50 OHM 5% 1.5W 0603
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
50Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Max Power Dissipation :
3.9W
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RCP0603W50R0JS2
Vishay / Dale RCP0603W50R0JS2
RCP Series, Thick Film, 50Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C