RCP0603W47R0JED
Mfr.Part #
RCP0603W47R0JED
Description
RES SMD 47 OHM 5% 1.5W 0603
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
47Ohms
Max Power Dissipation :
3.9W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
RCP0603W47R0JED
Vishay / Dale RCP0603W47R0JED
RCP Series, Thick Film, 47Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C