RCP0603W39R0JEB
Mfr.Part #
RCP0603W39R0JEB
Description
RES SMD 39 OHM 5% 1.5W 0603
Resistance :
39Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Length :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
3.9W
Power (Watts) :
1.5W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Datasheets
RCP0603W39R0JEB
Vishay / Dale RCP0603W39R0JEB
RCP Series, Thick Film, 39Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C