RCP0603W36R0JS2
Mfr.Part #
RCP0603W36R0JS2
Description
RES SMD 36 OHM 5% 1.5W 0603
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
155°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
3.9W
Published :
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1.5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
36Ohms
Datasheets
RCP0603W36R0JS2
Vishay / Dale RCP0603W36R0JS2
RCP Series, Thick Film, 36Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C