RCP0603W360RGED
Mfr.Part #
RCP0603W360RGED
Description
RES SMD 360 OHM 2% 1.5W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
812.8μm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
1.5W
Max Power Dissipation :
3.9W
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RCP
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
360Ohms
Tolerance :
±2%
Tape and Reel (TR)
Height :
584.2μm
Datasheets
RCP0603W360RGED
Vishay / Dale RCP0603W360RGED
RCP Series, Thick Film, 360Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C