RCP0603W30R0JEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0603W30R0JEC
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 30 OHM 5% 1.5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6002mm
Resistance :
30Ohms
Series :
RCP
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Height :
584.2μm
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1.5W
Feature :
Moisture Resistant
Width :
812.8μm
Published :
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
3.9W
Datasheets
RCP0603W30R0JEC
Vishay / Dale RCP0603W30R0JEC
RCP Series, Thick Film, 30Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C