RCP0603W200RGS6
Mfr.Part #
RCP0603W200RGS6
Description
RES SMD 200 OHM 2% 1.5W 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
200Ohms
Power (Watts) :
1.5W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Power Dissipation :
3.9W
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Published :
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Datasheets
RCP0603W200RGS6
Vishay / Dale RCP0603W200RGS6
RCP Series, Thick Film, 200Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C