RCP0603W16R0GEC
Mfr.Part #
RCP0603W16R0GEC
Description
RES SMD 16 OHM 2% 1.5W 0603
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Power (Watts) :
1.5W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
16Ohms
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
3.9W
Length :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Datasheets
RCP0603W16R0GEC
Vishay / Dale RCP0603W16R0GEC
RCP Series, Thick Film, 16Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C