RCP0603W160RJEC
Mfr.Part #
RCP0603W160RJEC
Description
RES SMD 160 OHM 5% 1.5W 0603
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Power Dissipation :
3.9W
Length :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Published :
Resistance :
160Ohms
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Datasheets
RCP0603W160RJEC
Vishay / Dale RCP0603W160RJEC
RCP Series, Thick Film, 160Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C