RCP0603W130RGS2
Mfr.Part #
RCP0603W130RGS2
Description
RES SMD 130 OHM 2% 1.5W 0603
Resistance :
130Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±2%
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Power Dissipation :
3.9W
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
RCP0603W130RGS2
Vishay / Dale RCP0603W130RGS2
RCP Series, Thick Film, 130Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C