RCP0603W120RJS3
Mfr.Part #
RCP0603W120RJS3
Description
RES SMD 120 OHM 5% 1.5W 0603
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6002mm
RCP
Max Power Dissipation :
3.9W
Height :
584.2μm
Resistance :
120Ohms
Width :
812.8μm
Power (Watts) :
1.5W
Published :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Datasheets
RCP0603W120RJS3
Vishay / Dale RCP0603W120RJS3
RCP Series, Thick Film, 120Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C