RCP0603W11R0JET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0603W11R0JET
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11 OHM 5% 1.5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
1.5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Max Power Dissipation :
3.9W
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±5%
Width :
812.8μm
Series :
RCP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Resistance :
11Ohms
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
Height :
584.2μm
Length :
1.6002mm
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCP0603W11R0JET
Vishay / Dale RCP0603W11R0JET
RCP Series, Thick Film, 11Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C