RCP0603B82R0GED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0603B82R0GED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 82 OHM 2% 1.5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±2%
Height :
584.2μm
Width :
812.8μm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
3.9W
Power (Watts) :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Length :
1.6002mm
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
82Ohms
Series :
RCP
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RCP0603B82R0GED
Vishay / Dale RCP0603B82R0GED
RCP Series, Thick Film, 82Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C