RCP0603B75R0GWB
Mfr.Part #
RCP0603B75R0GWB
Description
RES SMD 75 OHM 2% 1.5W 0603
Supplier Device Package :
Width :
812.8μm
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Height :
584.2μm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±2%
Published :
Resistance :
75Ohms
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
3.9W
Packaging :
Tray
Power (Watts) :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Datasheets
RCP0603B75R0GWB
Vishay / Dale RCP0603B75R0GWB
RCP Series, Thick Film, 75Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C