RCP0603B750RGS6
Mfr.Part #
RCP0603B750RGS6
Description
RES SMD 750 OHM 2% 1.5W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
812.8μm
Resistance :
750Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
584.2μm
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1.5W
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
3.9W
Length :
1.6002mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Datasheets
RCP0603B750RGS6
Vishay / Dale RCP0603B750RGS6
RCP Series, Thick Film, 750Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C