RCP0603B560RGEC
Mfr.Part #
RCP0603B560RGEC
Description
RES SMD 560 OHM 2% 1.5W 0603
Power (Watts) :
1.5W
Positronic
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.032 W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Features :
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Resistance :
560 Ohms
Brand :
Amphenol Positronic
Series :
RCP
Subcategory :
D-Sub Connectors
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Datasheets
RCP0603B560RGEC
Vishay / Dale RCP0603B560RGEC
RCP Series, Thick Film, 560 Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C ~ 155°C