RCP0603B510RGEA
Mfr.Part #
RCP0603B510RGEA
Description
RES SMD 510 OHM 2% 1.5W 0603
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Resistance :
510Ohms
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
3.9W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
584.2μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
812.8μm
Power (Watts) :
1.5W
Length :
1.6002mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCP0603B510RGEA
Vishay / Dale RCP0603B510RGEA
RCP Series, Thick Film, 510Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C