RCP0603B50R0JEC
Mfr.Part #
RCP0603B50R0JEC
Description
RES SMD 50 OHM 5% 1.5W 0603
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Width :
812.8μm
Resistance :
50Ohms
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
3.9W
Length :
1.6002mm
Height :
584.2μm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Power (Watts) :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCP0603B50R0JEC
Vishay / Dale RCP0603B50R0JEC
RCP Series, Thick Film, 50Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C