RCP0603B47R0GEB
Mfr.Part #
RCP0603B47R0GEB
Description
RES SMD 47 OHM 2% 1.5W 0603
RCP
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Power (Watts) :
1.5W
Resistance :
47Ohms
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Published :
Height :
584.2μm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
3.9W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Composition :
Thick Film
Width :
812.8μm
Datasheets
RCP0603B47R0GEB
Vishay / Dale RCP0603B47R0GEB
RCP Series, Thick Film, 47Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C