RCP0603B43R0GEA
Mfr.Part #
RCP0603B43R0GEA
Description
RES SMD 43 OHM 2% 1.5W 0603
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
3.9W
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
RCP
Max Operating Temperature :
155°C
Composition :
Thick Film
Length :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Tolerance :
±2%
Height :
584.2μm
Width :
812.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Resistance :
43Ohms
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
RCP0603B43R0GEA
Vishay / Dale RCP0603B43R0GEA
RCP Series, Thick Film, 43Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C