RCP0603B390RJTP
Mfr.Part #
RCP0603B390RJTP
Description
RES SMD 390 OHM 5% 1.5W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
3.9W
Resistance :
390Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
1.5W
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Width :
812.8μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Number of Terminations :
2
Height :
584.2μm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCP0603B390RJTP
Vishay / Dale RCP0603B390RJTP
RCP Series, Thick Film, 390Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C