RCP0603B36R0JEC
Mfr.Part #
RCP0603B36R0JEC
Description
RES SMD 36 OHM 5% 1.5W 0603
Power (Watts) :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Positronic
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Supplier Device Package :
Resistance :
36 Ohms
2
Brand :
Amphenol Positronic
Tolerance :
±5%
Features :
Moisture Resistant
Subcategory :
D-Sub Connectors
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.032 W (1.60mm x 0.81mm)
Datasheets
RCP0603B36R0JEC
Vishay / Dale RCP0603B36R0JEC
RCP Series, Thick Film, 36 Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C ~ 155°C