RCP0603B360RGED
Mfr.Part #
RCP0603B360RGED
Description
RES SMD 360 OHM 2% 1.5W 0603
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Resistance :
360Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Datasheets
RCP0603B360RGED
Vishay / Dale RCP0603B360RGED
RCP Series, Thick Film, 360Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C