RCP0603B33R0GS3
Mfr.Part #
RCP0603B33R0GS3
Description
RES SMD 33 OHM 2% 1.5W 0603
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
3.9W
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
33Ohms
Moisture Resistant
Length :
1.6002mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Power (Watts) :
1.5W
Height :
584.2μm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Width :
812.8μm
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCP0603B33R0GS3
Vishay / Dale RCP0603B33R0GS3
RCP Series, Thick Film, 33Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C