RCP0603B330RGEB
Mfr.Part #
RCP0603B330RGEB
Description
RES SMD 330 OHM 2% 1.5W 0603
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thick Film
Max Operating Temperature :
155°C
2
Width :
812.8μm
Power (Watts) :
1.5W
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
3.9W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Resistance :
330Ohms
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height :
584.2μm
Datasheets
RCP0603B330RGEB
Vishay / Dale RCP0603B330RGEB
RCP Series, Thick Film, 330Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C