RCP0603B300RJEA
Mfr.Part #
RCP0603B300RJEA
Description
RES SMD 300 OHM 5% 1.5W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6002mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
3.9W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Composition :
Thick Film
Width :
812.8μm
Height :
584.2μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Resistance :
300Ohms
Power (Watts) :
1.5W
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Datasheets
RCP0603B300RJEA
Vishay / Dale RCP0603B300RJEA
RCP Series, Thick Film, 300Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C