RCP0603B27R0JEA
Mfr.Part #
RCP0603B27R0JEA
Description
RES SMD 27 OHM 5% 1.5W 0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1.5W
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Resistance :
27Ohms
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
3.9W
Published :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Supplier Device Package :
Height :
584.2μm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Length :
1.6002mm
Width :
812.8μm
Datasheets
RCP0603B27R0JEA
Vishay / Dale RCP0603B27R0JEA
RCP Series, Thick Film, 27Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C