RCP0603B240RJEA
Mfr.Part #
RCP0603B240RJEA
Description
RES SMD 240 OHM 5% 1.5W 0603
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
240Ohms
Power (Watts) :
1.5W
Supplier Device Package :
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
3.9W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Datasheets
RCP0603B240RJEA
Vishay / Dale RCP0603B240RJEA
RCP Series, Thick Film, 240Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C