RCP0603B20R0JS3
Mfr.Part #
RCP0603B20R0JS3
Description
RES SMD 20 OHM 5% 1.5W 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
20Ohms
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Length :
1.6002mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Power (Watts) :
1.5W
Max Power Dissipation :
3.9W
Datasheets
RCP0603B20R0JS3
Vishay / Dale RCP0603B20R0JS3
RCP Series, Thick Film, 20Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C