RCP0603B200RGEB
Mfr.Part #
RCP0603B200RGEB
Description
RES SMD 200 OHM 2% 1.5W 0603
Resistance :
200Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Max Power Dissipation :
3.9W
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
1.5W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCP0603B200RGEB
Vishay / Dale RCP0603B200RGEB
RCP Series, Thick Film, 200Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C