RCP0603B1K80GS6
Mfr.Part #
RCP0603B1K80GS6
Description
RES SMD 1.8K OHM 2% 1.5W 0603
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Resistance :
1.8 kOhms
Subcategory :
D-Sub Connectors
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Power (Watts) :
1.5W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.032 W (1.60mm x 0.81mm)
Brand :
Amphenol Positronic
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Positronic
Series :
RCP
Features :
Datasheets
RCP0603B1K80GS6
Vishay / Dale RCP0603B1K80GS6
RCP Series, Thick Film, 1.8 kOhms, 1.5W, ±2%, -65°C ~ 155°C